• MTN Radio Awards 2010

MTN Radio Awards 2010

2013 SATMA

BEST VENDA ALBUM
Zozo - Mabindu Vol. 14
Rendani N. - Tshagombo Vol. 2
Sikheli Junior - Ladzani Shango

BEST SESOTHO ALBUM
Theoha le Koenane no.8 - Robala Ka Khotso Koenane
Motseng no. 7 - Bana Baka
Sabatha no.3 - Kopano ke Matla
Mantso - Nts'oarele Lerato la ka

BEST SEPEDI ALBUM
Salphina Kadiaka - Moshimanyana
Julia Aphane - Serurubele / Butterfly
Mampuru - Babize Bonke

BEST ISICATHAMIYA ALBUM
General Singers - Wonk' Amazwe Omhlaba
Royal Messengers - Luhle NgemaliZulu
Messengers - Yomel' Ekhaya

BEST XITSONGA ALBUM
Percy Mfana no.9 - Ni Lo Bebula (Huma Khomba)
Msindhu Wa Pheni no.6 - Jazi
Snombhelani Sisters vol.8 - Movha Yaka Avis
Swibi swa Ndhuma - Swibi swa Ndhuma

BEST ISIXHOSA ALBUM
Gobolempundulu - Ungambulali
Mdabu - Ngqulunga
Inkunzi Efohlayo - Tornado Matsanatsana

BEST TRADITIONAL SAN ALBUM
Makoya Mbangu
Paulus Mapondo
Kazumba Shenoya

BEST ISINDEBELE ALBUM
Saaiplaas Boys - Kwagogwakho
Sivukile - inyembezi

BEST SETSWANA ALBUM
Phate Ya Setso Cultural Group - Bana Ba Moshana
Kgoga Masigo - Cultural Group
Tau E Tona - Tshukudu Ya Poo
MmanchabakweDialogane Cultural Group - Madume

BEST MBAQANGA ALBUM
Phansi Phezulu - Simenyiwe
Ofeleba - Amaphoyisa
iFamily - Ngiyekele

BEST INDIAN ALBUM
Anusha Jessica Chetty - Sai Prem -Mandir Bhajans
Flash Entertainers - Pacharas vol.5
Premanathan Munien - Venketesvara Paamalai vol.8

BEST BOEREMUSIEK ALBUM
Faan Rousseau - Liewer Laat as Nooit
Dylan Emslie Sy Orkes Dy - lan Emslie Sy OrkeS
Jaco Van Deventer - Stadsjapie Opskop

BEST SISWATI ALBUM
Make Shelangubo - Kukhona Lang'shoda Khona
Zandi - NKhumbhule Khaya
Phathwa Kahle - Ingadla-ngadla

BEST MASKANDI ALBUM
Imithente - Vuka Mathambo
Osaziwayo - Es'thenjini
Shwi noMtekhala - Izinto Zomhlaba
Gxamalaza Abashayelibeyimoto
Khuzani - Sixosha Amambuka

BEST AFRICAN JAZZ ALBUM
Thabo Segonyane - Ithlophele
Botoka Moroke - Best Music of all Nations

BEST REGGAE ALBUM
Tshabuse - Elekanyani
Hill House Crew - Ragga Muffin Soldier
Blak Kalamawi - Ndinje

BEST AFRO-SOUL ALBUM
Naima Kay - Umsebenzi
Conquering Spirit - RebirthAfroSoul
Bathandwa - UbomiNomfusi
Joel - Take Me Home
Berita - When the time is right

BEST PRAISE SINGER
Jessica Mbangeni - Afrika
Bonga "Imbongi" Siyoko - Kulungile Ma Africa
Ravhalusani - Ratshitanga
Tshanngege - Corruption
Botlale Boikanyo - Africa My Pride

BEST POET
Venda Boy Poet - Maano
Prince Gumede - Kulungile Ma Africa
Botlhale Boikango - Africa My Pride

BEST VERNACULAR HIP HOP ALBUM
Shugasmakx - Uthando Novuyo
Tuks - Footprints
Lekkersweet - Khwabadhedja Reload
MC Tshatha & Moja Poo - indumezulu

BEST MALE ARTIST
Thokozani Langa - Nganginemali
Mtshengiseni - Amangqim'ngqim
Doctor Sithole no.13 - Ka Xindhichani

BEST FEMALE ARTIST
Izingane Zoma - Dark or Blue JZ Second Term
Mjaphani - E-Mangaung
Lucy Shivambu - Andzi nge suki
Platform One - Emseleni

BEST NEWCOMER ARTIST
Umfana We-Khansela - Eyakithi Lengoma
Mlethwa Majola - Nom'iyiphi
Steven Shibambu Episode 1 - Xivandza Nyongeni
Dikgalala Tsa Orange Farm - Rabaki

BEST VIDEO
Mma Ausi - Khurumetsa Diretlo
Tlama Thata - Tlama Thata vol.1
Salphina Kadiaka- Moshimanyana
Snombhelani Sisters - Movha yaka Avis
Shabalala Rythm and Oliver Mtukudzi - Shabalala Rhythm and Oliver Mtukudzi

SONG OF THE YEAR
Amageza Amahle - Viva Ngedidane
Ntombi Yaku Xonga - Mdabu Ngqulunga
Inkunzi Efohlayo - Sivukile Inyembezi
Ngwao Ya Tshona Phou E Tshetlha
Rabaki Dikgalala Tsa Orange Farm - Benny Mayengani
Phuzekhemisi - Bayede Zulu

BEST TRADITIONAL DANCE GROUP
Thaga Moso - Tonya Tonya
Maletangwao Cultural Troupe - Thipa Fa E Se Bogale Ya Lwediwa
Tswelelang Youth Cast - Batswana Goa ithlhamelwa

BEST INDIGENOUS COMEDIAN
Mashabela Galane
Isikhindi Esinomgca Obuhlaza
Siyanda Maphumulo
Kedibone
Anele Shube
Skhumba Hlophe
Pravesh Mungaldvale

BEST TRADITIONAL MUSIC RADIO PROGRAM
The Breakfast Show -XK FM
Sego Sa Metsi -(Thobela FM)
Xiseveseve -(Munghana Lonene FM)
Tsa Etsho Tsa Setswana-(Motsweding FM)
Local Vocal (Lotus FM)
Lwesuka Lutful - (Ligwalagwala FM)
Re Mmoho-(Lesedi FM)
-(Ikwekwezi FM)
Sgiya Nge Ngoma-(Ukhozi FM)
Nambi ya Dzinambi-(Phalaphala FM)
Lavutha Ibhayi-(Umhlobo Wenene FM
Vas Trap (RSG)

BEST COMMUNITY RADIO DJ
Makondlo Mambhiri (Alex FM)
Bongoman Zitasi (Vukani Community Radio)
Mzothule Shembe (Inanda FM)
Makonde Mbedzi (Makhado FM)
Khombizwe MbhelE (Ugu Youth Radio)
Matsidiso Masekwa - Modiri FM
Kearabilwe Sekgetle (Kopanong FM)
Mandlakhe Zubane - (Vibe FM)
Mdonso Ngcobo - (Zululand FM)
Bheki Cele (Izwi Lomzansi) -
Sdudla Langa - (Jozi FM)
Zolani Sunduza (Zibonele FM)

BEST TRADITIONAL DJ (PBS)
Shirdika Pillai (Lotus FM)
Utalagu (Ukhozi FM)
Michael Skhosana (Ikwekwezi FM)
Vongani Sithole (Mughana Lonene FM)
Saba Mbixane (Umhlobo Wenene FM)
Stanford Mhlanga (Ligwalagwala)
Ntsoaki Mpese (Lesedi FM)
Ollie Veljoen (RSG)
Albert Mathivhata (Phalaphala)
Modiko Mothupi (Motsweding)
Riano Nduve (XK FM)
Lorain semenya-(Thobela FM)

BEST TRADITIONAL AND CULTURAL NEWS JOURNALIST (PRINT)
Deli Mncwabe (Isolezwe)
Mthobisi Sithole (Ilanga)
Jolene Marriah - Post
Mdu Mvubu - Daily Sun

BEST TRADITIONAL AND CULTURAL NEWS JOURNALIST (ELECTRONIC MEDIA)
Zimkhita Macingwane (SABC News)
Bongani Mavuso (SABC News)
Charles Matlong (Motswedeng)
Michael Skhosana (Ikwekwezi FM)

BEST DEPARTMENT OF ARTS AND CULTURE
North West Province
Northern Cape
Mpumalanga Province
Gauteng Province
Wstern Cape

To Vote for your favourite nominee SMS: SATMA, Category, and the Name of the artist you voting for To: 34066. SMS Cost R1.50